Trať závodu

Okruh pro dospělé

Závodní okruh je veden po nezpevněných lesních a polních cestách, jež tvoří 96% jeho délky, a nikde nevede po silnici ani ji nekříží. Je dlouhý 5 km s převýšením 166 m (podrobněji viz výškový profil) a jede se třikrát nebo šestkrát - dle kategorie (15 km/+500 m, 30 km/+1000 m). Střídají se na něm rychlé sjezdy i technické výjezdy, táhlá stoupání podzimním lesem i divácky atraktivní „padák“ (který pořadatelé nazývají „had“), nad kterým zaplesá srdce každého pravověrného bikera. Povrch osciluje od kamenitého až po blátivý, v deštivých podzimech vysloveně bahnitý, nechybí kořeny, listí, ani několik metrů asfaltového chodníku.

Trať je z velké části shodná s tratí pohárového závodu Gambrinus Cupu z roku 1996 a již od tohoto roku se (až na drobné výjimky) nemění, takže je mezi závodníky již dobře známá. Je poměrně členitá a zajímavá, což je jeden důvodů, proč je možné ponechávat ji stále beze změny, aniž by závod ztratil na zajímavosti.

Od ročníku 2002 máte možnost vynechat příkrý sjezd ze startovní louky („had“) a úsek absolvovat pěšky bez nebezpečí střetu s jedoucími závodníky. O kousek výš bude v lese vyznačen „scházecí“ úsek, kterým bude možné sestoupit do údolí k zahrádkám, aniž byste se museli bát, že do vás zezadu narazí rychlejší závodník. Úsek bude delší a pomalejší, bude proto výhodnější jezdit původní trasou, nicméně závodníky, které tento technicky náročný úsek odrazoval od účasti, nová možnost volby jistě potěší.

Chcete-li si okruh projet nebo projít (vřele doporučujeme všem potenciálním startujícím), jistě oceníte podrobný popis trasy, případně *.gpx či *.kml soubor pro použití GPSky - viz http://www.cykloserver.cz/tipy-na-vylety/detail/?d=13734 . A poslední alternativou je virtuálně si trať projet ve 2 částech: 1. část, 2. část (v prvním videu je start kolem 2. minuty) nebo komentovaná fotogalerie trasy trati.

Poznámka: popis trasy závodu i výškový profil se týkají tratě dospělých v její původní podobě, kdy start i cíl byly na nejvyšším bodě louky, u polouschlé břízy. Dnes je z technických a bezpečnostních důvodů start posunut cca o 100 m vzad (na JZ) po louce (tedy startuje se do mírného kopce a ne dolů, jak vyznačeno v profilu), a cíl je posunut o cca 50 m vpřed směrem k budově Okružní 29a (po rovině).

Okruh pro mládež

Závodní okruh pro mládež je z části shodný s okruhem pro dospělé, jsou však vynechány technicky náročné pasáže. Okruh je dlouhý 2,5 km s převýšením 84 metrů a závodníci ho absolvují dvakrát, třikrát či čtyřikrát podle kategorie (5 km/+168 m, 7,5 km/+252 m, 10 km/+336 m). Virtuálně si můžete trať projet na fotografiích. Profil tratě pro kategorie mládež

Bezpečnostní opatření

Na špičkové úrovni (na podmínky amatérského závodu) je zabezpečení tratě. Trať je z velké části vyznačena plastovou fólií aby se zamezilo orientační nejistotě závodníků a s tím spojeným zmatkováním, v nebezpečných úsecích je (i zněkolikanásobené) značení doplněno o bezpečnostní pytle s prázdnými PET lahvemi, které mají za úkol tlumit případné pády závodníků na nepříhodně stojící stromy, patníky apod. Dříve jsme používali i klasické balíky slámy, ale pytle s lahvemi s ukazují jako vhodnější řešení.

Na orientačně komplikovanějších a nebezpečnějších místech stojí vždy pořadatelská služba, v kritických místech je vybavena krátkovlnnými vysílačkami pro zajištění okamžité pomoci. V místě křížení tratě s hlavní přístupovou cestou k zahrádkářské kolonii zjednává pořádek hlídka městské policie. U technického sjezdu z louky stojí sanitka rychlé záchranné pomoci a na trati je i doktor.

Díky těmto opatřením je trať Soběšické Muldy zajímavá a přitom bezpečná, což je jistě také důvod, proč je oblíbená mezi amatérskou cyklistickou veřejností.

Mapka závodu

Mapka závodu k dispozici také na Google Maps.

Mapa závodu Soběšická Mulda

trat.txt · Poslední úprava: 26.09.2020 10:17 autor: Zdenek Bartoš
Driven by DokuWiki
(c) Defekt, z.s., 1997-2024
Přihlásit se