Pri vysloveni slova maraton se vybavi predstava tvari zalitych potem, zkroucenych v bolestivych grimasach.
Ale absolvovat naraton neni nic nadlidskeho. Recept je docela jednoduchy: zacnete s velkou davkou odhodlani, pridate trochu trpelivosti, obetujete spoustu casu a pridate spetku stesti.
Bezci by meli zacit svuj maratonsky treninkovy program prinejmesim 4 mesice pred maratonem. Clovek by mel dusledne behat alespon rok ubehnout nejmene 32 az 40 kilometru tydne, nez podstoupi takovy program. Pokud atlet neni schopen ubehnout tento pocet kilometru, musi se na tuto uroven dostat drive.
Cas pripravy bude pak prirozene delsi nez ctryri mesice. Po dosazeni tohoto zakladu bezec zvysuje svuj stupen zateze postupne. Program dovoluje prodlouzeni trate pouze o nekolik kilometru tydne.
Tento postupny narust poskytuje telu dostatek casu prizpusobit se vetsimu mnozstvi stresu v prubehu vytrvalostnihotreninku. Nejdulezitejsi casti treninkuje delsi beh absolvovany jednou tydne, ktery vas fyzicky i psychicky pripravuje na 42,195 kilometru dlouhou maratonskou trasu. Stejne tak dulezite jako behat je odpocivat.
Rika se, ze behanim dlouhych trati se dostanete na cilovou caru, dny odpocinku vas naopak postavi na caru startovni. Teorie treninku spociva ve "zniceni" tela v zajmu jeho prestaveni do nove, silnejsi podoby.
Pak potrebuje telo priblizne dva dny odpocinku, aby se zotavilo po zatezi tezkeho telesneho cviceni.
Bez radneho odpocinku bezci polykaji stale vice kilometru ohrozuji prirozeny proces regenerace. Vysledkem je unava, svalova zraneni, unavove zlomeniny a onemocneni hornich cest dychacich.
Dalsim klicovym prvkem vycvikoveho programu je krizovy trenink, ktery poskytuje telu oddechovy cas z otresu zpusobenych behanim na tvrdem povrchu. Vhodnymi doplnkovymi sporty jsou beh na lyzich, plavani, jizda na kole, veslovani, chuze nebo jizda na koleckovych bruslich.
Souvisejici clanky:
* Prehled o maratonu
* predmaratonska strava
* maratoncovy rady (Sochtlicek)
© Defekt